Számos olyan kezdeményezés és projekt van, ami jelentősen veszít a hatékonyságából, ha azt nem követi egy a programot támogató lakossági viselkedés módosulás. Ezt a változást a projektgazdák szemléletformáló kommunikációs kampányokkal próbálják legtöbbször elérni. A szemléletváltoztató kampányok eredményessége a nemzetközi és tudományos tapasztalatok alapján meglehetősen kétséges. És nem pusztán azért, mert egy adott szemlélet még nem garancia a szemléletet támogató tettekre.
A tartós viselkedésváltoztatás sokkal összetettebb folyamat, amiben a megfelelő tájékoztatás mellett szükség van a nem kívánt viselkedés előnyeinek és a kívánt viselkedés akadályainak elemzésére, valamint ezen ismeretek alapján egy bevonásra serkendő komplett stratégiára is. A tájékoztató kampányok pedig a stratégia mentén létrehozott megoldásokat kell támogatnia ahhoz, hogy ténylegesen ne legyen pénztemető.
Viselkedésváltoztatást célzó kampányok esetén vállaljuk a lebonyolítást az előzetes kutatásoktól kezdve a stratégia alkotáson át a pilot levezényléséig.
1. VISELKEDÉSKIVÁLASZTÁS
A megváltoztatni kívánt oszthatatlan viselkedés megtalálása és feltérképezése.
2. AKADÁLYOK ÉS HASZNOK FELFEDÉSE
A kívánt viselkedés akadályainak, valamint a kívánt és a jelenlegi viselkedés hasznainak alapos kutatása elengedhetetlen a sikeres viselkedésváltoztatáshoz.
3. STRATÉGIÁK KIDOLGOZÁSA
Az előző lépésben felfedett akadályok és előnyök alapján fókuszcsoport segítségével kidolgozzuk a megfelelő viselkedésváltoztatási stratégiákat.
4. PILOT PROJEKT
A kidolgozott stratégiák mentén kísérleti jelleggel változtatásokat léptetünk életbe korlátozott időszakra, mennyiségre, területre, stb.
5. MEGVALÓSÍTÁS
A pilot tanulságait és eredményeit összegezzük, ha kell módosítjuk és ismételjük, majd a sikeres tesztprogram stratégiái mentén elkezdődhet a teljes körű megvalósítás.